CRACUNS: İlk denizaltı drone'u! | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
Adaylar

CRACUNS: İlk denizaltı drone'u!

İnsansız hava araçları, bir başka adıyla drone'lar

2016-03-20
CRACUNS: İlk denizaltı drone'u!

CRACUNS: İlk denizaltı drone'u!

İnsansız hava araçları, bir başka adıyla drone'lar hakkında bugüne kadar birçok gelişmeye tanık olduk. Dünyanın en hızlı arama kurtarma drone'undan, havada sonsuza kadar kalabilen drone'a kadar birçok insansız hava aracı örneği gördük. Hatta üzerine silah entegre edilen bir drone'a bile şahit olduk ancak böylesini hiç görmedik…
Johns Hopkins Üniversitesi'nde bir grup, hem su altında hem de havada gidebilen drone üretti. CRACUNS (Su altında Gizlenebilen Korozyon Dirençli Hava Aracı) ismi verilen hava aracı, adından da anlaşılacağı üzere gizli görevler için üretilmişe benziyor. Zira bu hava aracını diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, gerektiği durumlarda su altında gizlenerek gözden kayboluyor oluşu. Gizlendikten sonra tekrar pervaneleri çalışarak önce su yüzeyine çıkıyor, ardından da havalanarak görevine kaldığı yerden devam ediyor.


Su altında defalarca teste tabi tutulan CRACUNS, onlarca metre suyun dibinde 2 ay bekledikten sonra harekete geçerek görevine devam edebiliyor.
CRACUNS'un 'korozyon dirençli' olarak nitelendirilmesinin altında ise suya karşı dayanıklı oluşu yatıyor. Yani suyun basıncından etkilenmiyor ve paslanmıyor. Eğer suyun etkilerine karşı dirençli olmasaydı, muhtemelen 2 ayın sonunda tüm parçaları pas tutardı.
Bu yenilikçi hava aracının bir başka özelliği de istenilen yerden havalanma özelliği. Şöyle ki; CRACUNS'u istediğiniz zaman karadan, dilediğiniz zaman da suya bıraktıktan sonra havalandırabiliyorsunuz.
İnsansız hava aracı alemine farklı bir soluk getirmeye hazırlanan Johns Hopkins ekibi, bu drone'un fiyatı ve ne zaman piyasaya sürüleceği hakkında ise henüz bir açıklama yapmadı. CRACUNS'un kabiliyetlerine baktığımızda günlük kullanımdan ziyade askeri amaçlı kullanmaya elverişli olduğu görünüyor.

Sayfa Başı