TOKAT YAZMACILAR HANI | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

TOKAT YAZMACILAR HANI

Tokat'ta Selçuklu dönemi eserlerinden tarihi Yazmacılar Hanı'nda

2016-08-09
TOKAT YAZMACILAR HANI

Tokat'ta Selçuklu dönemi eserlerinden tarihi Yazmacılar Hanı'nda restorasyon çalışmalarının yaklaşık olarak 4 milyon TL'ye mal olduğu bildirildi.

Tokat Cami Kebir Mahallesi'nde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından satın alınarak restorasyon çalışmalarına 2011 yılında başlanan ve 2013 yılında projesi revize edilerek statik yönden güçlendirilmesi için yeniden ihale edilen handa 2014 yılında yeniden başlayan restorasyon çalışmaları son aşamasına geldi. Depreme karşı çelik konstrüksiyonla güçlendirilen tarihi handa yapılan restorasyon çalışmaları yaklaşık olarak 4 milyona mal oldu. Tokat Vakıflar Bölge Müdürü İsmail Aktaş, Selçuklu döneminde yapılan ve en son 1882 yılında restore edilen hanın turizme kazandırılacağını kaydetti. Eylül-Ekim aylarında restorasyon çalışmalarının tamamlanmasını planladıkları hanı müteahhit firmadan teslim alacaklarını ifade eden Aktaş, "Hanın tamamını ihale ederek kiralamak isteyen kişiye vereceğiz. Hanı kiralayacak kişi Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan izin alarak sunacağı projeye göre değerlendirilecek. Yani ihaleyi alacak olan kişi hanı butik otel veya el sanatlarından oluşan iş yerleri olarak değerlendirmeye karar verecek. 2 katlı handa 20-25 tane büyük oda var. Hanın dışındaki dükkanlarda kiralayacak kişi tarafından üçüncü kişilere kiraya verebilecek. Biz burayı han olarak onardık ısıtma sisteminden lavabolarına projelendirilerek yapıldı" dedi.

Hanın dış cephesindeki depreme karşı çelik konstrüksiyonla yapılan güçlendirmeye değinen Aktaş, "Deprem güçlendirme kat sayısını fazla tuttuk. Yani büyük bir depremde dahi oradaki insanlara zarar gelmemesi açısından statik yönden projelendirildi. O nedenle iç ve dıştan karbon bantları ve teknolojik malzemeler, demir payandalarla yapı iç dış bir birine sarılarak kenetlenmiş hale getirildi. Hanın restorasyonu yaklaşık 4 milyon TL'yi buldu" diye konuştu

Sayfa Başı