Memleketle olan bağlarımızı nasıl canlı tutacağız? | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
Adaylar

Memleketle olan bağlarımızı nasıl canlı tutacağız?

Salih Temiz'in kaleminden memlekete dair...

2016-09-22
Memleketle olan bağlarımızı nasıl canlı tutacağız?

Memleketle olan bağlarımızı nasıl canlı tutacağız?

"Hepimiz Erbaa'lıyız. Bizi kimse ayıramaz. Taşına toprağına kurban olurum güzel Erbaa'mın" cümleleri bizi memlekete BAĞ-LA- MAZ. Lafla peynir gemisi yürümüyor.

Çocuklar, gençler giderek büyük şehirlerde milyonların içinde özünden uzaklaşıyor. Anne babasının anlattığı, çok sevdiği memleket onun için HİÇ-BİR- ŞEY ifade etmiyor. İkinci kuşağın bağlantısını sağlayan birinci kuşak aslında. Almanya giden vatandaşlarımızın memleketleri ile bağları ilk yıllarda çok canlı iken bu bağ zamana karşı direnemedi. Hala bu ilişkiyi iyi yönetenlerin başarı sırrına bakmamız lazım. Köprüler kurup hem sosyal hem ticari alanda işbirliği yaptılar, sebepler ürettiler. Mesela memlekete yaptıkları bir ev onların her yıl sılai rahime gelmesine sebep oluşturdu.

Hatıralar.

Çocuklarımızın memleket hatıraları olmalı. Kuzen dediğimiz amca hala teyze çocukları ile çocuklarınıza yaşatacağız birlikte bir zaman onların hep hatırlayacak anıları olacak. Beraber zaman paylaşmak ön planda olacak şekilde çalışmak, gezmek, yemek içmek, gülmek, ağlamak...Adı ne olursa olsun beraber, hep birlikte. Öbür türlü 15 yıl birbirini tanımamış çocuklar ne konuşacak, ne hatırlayacak ki? Birbirine yabancı insanlar hatta yabancı ötesi duyarsız, ilgisiz yani sorumsuzluğun getirdiği utanç daha da uzaklaştırabilir.

Dernek faaliyetlerine aile fertleri dahil olmalı.

Sadece babaların katıldığı gezi, toplantı gibi dernek faaliyetleri aileyi yalnız bırakıyor. Erkeklerin katıldığı faaliyetleri azaltıp ailece katılabilinen faaliyetleri arttırmalıyız. Kahvaltı, piknik, mevlit gibi faaliyetleri arttırmalıyız. Bu etkinlikleri yaparken katılanları misafir olmaktan öteye organizasyonun içine alarak amaca daha uygun hale getirebiliriz. Birlik ve beraberlik... Yemekleri beraberce hazırlamak, programda kendi içimizden kişilere bolca görev vermek. Çocuklar ve bayanlardan yardım almak onların bu organizasyonları daha çok benimsemesini sağlayacaktır.

Ziyaret, ziyaret, ziyaret....

Gelmeyene de de gideceğiz, sormayanı da soracağız. Bu ilişkileri ticari bir ilişki gibi karşı tarafın ne yaptığına göre yönlendiremeyiz. Herkesin sorumluluğu kendine. Akraba ziyaretleri ve davetleri durum şart ne olursa olsun ihmal edilemez etkinlikler. İşler güçler mesafeler, maddi sıkıntılar veya başka sebepler. Hiçbir konu akraba ilişkilerini azaltmamalı. Evimizde misafir ağırlamak bereket verecek, huzur getirecek yuvanıza.

Sürekliliği olan ufak sebepler üretmek.

Sudan havadan diyebileceğimiz basit sebepler bizi memleketimize ve akrabalarımıza bağlı tutabilir.

Dostla ticaret yapmak mesela.. Piyasa fiyatından daha PAKALIYA alarak hem de. Madem seviyorsunuz 3 kuruş fazla olsun tanıdıktan olsun.

Haberleşmeyi canlı tumak..

Teknolojinin getirdiği nimetleri DOZUNDA ve ayarında kullanarak whatsapp, facebook gibi mecralarda akraba grupları oluşturup haberleşmek bu ilişkileri kuvvetlendirecektir.

Yol arkadaşlığı yapmak.

Özellikle uzun yolculukları beraberce yaparak hem keyifli bir yolculuk yapacak hem de görüşmüş olacaksınız.

Geçerken uğramak şart.

Herhangi bir iş için gittiğiniz bölgedeki tanıdıklara yapacağınız çatkapı ziyaret çok güzel olacaktır. Günümüzdeki rezervasyonlu randevulu ziyaretlerden uzak durmalı hem işin güzelliği olan sürprizini bozmamalı hem de gidilecek evi düğün hazırlığı gibi misafir hazırlığından kurtarmalı. "Misafir bulduğunu yer" diye boşa denilmemiş tabii ki.

Trafik oluşturmak

Ayakkabı, halı, kitap, balon, vs... Her ne ise, çam sakızı çoban armağanı.. Ne olursa olsun bişeyler göndermek, bişeyler istemek. Burdaki amaç sadece hatırlamak ve trafik oluşturmak. Maddi boyutunun hiçbir önemi yok. Eski yeni olması da önemli değil. 5 kiloluk bir yaprak bidonu veya yeğenlere göndereceğiniz kitaplar bir trafik oluşturarak bağlarınızı tazeleyecektir.

Özetle bugünü oluşturan altyapı geçmişteki iyi, kötü, güzel, zor, kolay zamanlar. Ortak bir mekanda beraberce yaşadıklarımız. Geleceği oluşturmanın yolu da bugün beraberce hayatı paylaşmak. Bugünü birlikte geçiren insanlar kuşkusuz yarın da beraber olacaklar.Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler....

Kalın sağlıcakla....

Salih Temiz

Sayfa Başı