ULUSAL BASIN TEMSİLCİLERİ TOKAT’TA | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı

ULUSAL BASIN TEMSİLCİLERİ TOKAT’TA

Tokat’ın tarihini, kültürünü tanımak ve tanıtmak için ...

2016-12-26
ULUSAL BASIN TEMSİLCİLERİ TOKAT’TA

İstanbul Medyası içerisinde yer alan bir grup gazeteci, televizyoncu ve ajans temsilcisi Tokat'a geldi.

Tokat'ın tarihini, kültürünü tanımak ve tanıtmak için Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokatlılar Konfederasyonu (TOKKON) işbirliği ile düzenlenen gezi programı kapsamında, İstanbul Medyası bünyesinde çalışan gazeteci, televizyoncu ve ajans temsilcileri Tokat'a geldi.

TOKKON Başkanı Mehmet Salih Ün önderliğinde düzenlenen geziye; Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Star Gazetesi, Yeni Şafak Gazetesi ve TV Net Televizyonu bünyesinde çalışan gazeteci ve televizyoncular katıldı.

İki günlük gezi programı kapsamında, Tokat'ın tarihi, kültürel ve turistik mekanlarını gezecek olan İstanbul Medyası temsilcileri ile sabah kahvaltısında Saklıbahçe'de bir araya gelen Vali Can, ilk gün programının ardından akşam da konuklarıyla TSO Seyirtepe Tesisleri'nde yemekte bir araya geldi.

Medya mensuplarıyla sohbet eden ve Tokat'a dair izlenimlerini ve fikirlerini soran Vali Can, "Sizleri şehrimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Umarım sizler de memnun kalmışsınızdır. Kaleminizle bu muhteşem şehrin tanıtımına katkı sağlayacağınızdan eminim. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

Tokat'ın, ülkemizin en güvenli şehirleri arasında yer aldığını dile getiren Vali Can, 2017 yılını Tokat turizminin miladı olarak gördüklerini söyledi.

Vali Can, "Biz Tokat'ın kalkınmasının ana eksenini ‘tarım ve turizm' olarak belirledik. Tokat tarihi, kültürü ve tabiatıyla muhteşem bir şehir. Ülkemizde ilk olma özelliği taşıyan birçok tarihi ve doğal güzellik burada bulunuyor" dedi.

Tokat için turizmde markalaşmayı ön plana çıkaracaklarını belirten Vali Can, Ballıca Mağarası'nın bölgenin cazibe merkezi olacağını dile getirdi.

Tokat'ın tabiat turizmi açısından da Arap turistlerin ilgisini çekebilecek güzelliklere sahip olduğunu dile getiren Vali Can, "Bunların yanı sıra Tokat, ‘Geleneksel El Sanatları' açısından da oldukça zengin bir il. ‘Yaşayan İnsan Hazineleri' konusunda da öyle. Ayrıca, Alevi-Bektaşi geleneğinin Hacı Bektaş'tan sonra en yaygın olarak yaşandığı yer burası. Bu bağlamda ‘İnanç Turizmi' açısından da önemli bir potansiyele sahip. Sıraç Aleviliği kültürü sadece bu topraklarda var" dedi.

Her şeyin aslına rücu edeceğini ifade eden Vali Can, geçmişi muhteşem olan bu şehrin geleceğinin de muhteşem olacağını söyledi.

Tokat'ı ve zenginliklerini tanıtmak için iki günlük bir gezi kapsamında İstanbul'dan Tokat'a gelen ulusal basın temsilcileri ise, Tokat'ın tarihi dokusunu, geleneksel el sanatlarını ve yöresel yemeklerini tanıma fırsatı bulduklarını; 900 adımda 900 yıllık tarihi bir arada görmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ettiler.

Programda ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Türkiye'nin 2010 Yılı Yaşayan İnsan Hazineleri" arasında yer alan Niksarlı kaval ustası Yaşar Güç tarafından kaval dinletisi sunuldu.

Programın sonunda Vali Cevdet Can ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarafından medya mensuplarına Tokat'a özgü yöresel ürünler takdim edildi.

Vali Cevdet Can'ın İstanbul Medyası temsilcileri ile buluşmasına Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ali Uçar, Tokat Belediyesi Meclis Üyesi-Araştırmacı Hasan Erdem ve Niksar Belediyesi Etüt Proje Müdürü Danişment Hüseyin Şahin de katıldı.

İlk gün programı kapsamında Tokat'ın tarihi mekanlarını gezen, kültürünü tanıyan ve yöresel yemeklerini tadan medya temsilcileri, ilçeleri ziyaret ettiler.

Vali Cevdet Can, Tokat'ta bulunan ulusal medya temsilcileri ile Ballıca Mağarası'nı ziyaret etti.Tokat'ın tarihini, kültürünü tanımak ve tanıtmak için Valiliğimiz, Tokat Belediyesi ve Tokatlılar Konfederasyonu (TOKKON) işbirliği ile düzenlenen gezi programı kapsamında, Tokat'a gelen ulusal medya temsilcileri Pazar ilçesinde bulunan Dünyanın 8. Harikası Ballıca Mağarası'nı ilgi ve beğeni ile gezdi.

Vali Can'ın da kendilerine eşlik ettiği ulusal medya temsilcileri Ballıca Mağarası gezisinin ardından Zile'nin tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret ettiler.

Sayfa Başı