Tokat'ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarım Robotu Yaptı | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

Tokat'ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarım Robotu Yaptı

Tokat'ta, tarım alanlarında el değmeden zirai mücadele, gübreleme ve sulama yapmak amacıyla üniversite öğrencilerince tasarlanan robot, basın mensuplarına tanıtıldı.

2014-07-05
Tokat'ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarım Robotu Yaptı

Tokat'ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü ve Mekatronik Mühendisliği öğrencilerinin hazırladığı 'Pars' isimli robot, tarlada bitkilere zarar vermeden kendi kendine hareket ediyor. Robotun üzerine yapılacak ilave mekanizmalar ile ekim, ilaçlama, sulama, hastalık, yabancı ot tespiti ve hasat gibi tarımsal işlemlerde kullanılması planlanıyor.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyosistem Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği bölümleri öğrencileri 17-19 Haziran 2014 tarihleri arasında Almanya'nın Bernburg-Strenzfeld kentinde düzenlenen Uluslararası 12'inci Tarım robot yarışmasına katılmaya karar verdi. Biyosistem Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Mustafa Tan'ın takım kaptanlığında 6 kişilik ekip tarım robotu yapmaya karar verdi. Üniversite yönetiminden ve sponsorlar aracılığıyla maddi destek alan ekip yaklaşık 5 ay süren çalışmanın ardından 'Pars' ismini verdikleri robotu hazırladı. İçerisinde bulunan yazılım ile kendi kendine hareket eden Pars, tarlada bitkilere zarar vermeden ilerleyebiliyor. Ayrıca üzerine yapılacak ilave mekanizmalar ile Pars'ın tarlada ekim, ilaçlama, sulama, hastalık ve yabancı ot tespiti ile hasat gibi tarımsal işlemleri yapabileceği bildirildi.

"GÖMÜLÜ SİSTEMLE ÇALIŞIYOR"

Üniversitenin Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde robotla ilgili bilgiler veren Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Mustafa Tan, robot çalışmasına başlarken ilk amaçlarının meyve ağaçlarındaki hastalıkları tespit etmek olduğunu belirterek, "Süreç içerisinde Almanya'da bir yarışma başvurusunda bulunduk ve kabul edildik. Yarışmada 30 takım arasında 9'unculuk elde ettik. Robot, içerisinde elektronik bir beyin diyebileceğimiz gömülü sistemle çalışıyor. Etrafına kullanıcının istediği sensörleri takılabiliyor. Burada amaç tamamen kendi kendine çalışabilen, dışarıdan gerekli müdahaleye gerek kalmadan bir araç tasarlayabilmek. Önümüzdeki günlerde gerek uydu sistemleri üzerinden gerekse internet üzerinde kontrol çalışmalarımız devam edecek. Robotu yaklaşık 5.5 aylık bir süreç içerisinde yaptık. Robotun ekili arazide bitkilere zarar vermeden gitmesini sağladık. İlave yapacağımız ekipmanlarla zirai mücadele, gübreleme, sulama ve ürün taşınmasını el değmeden yapmasını sağlayacağız. Tarladaki bitkilerin sıra aralarında hastalıklı bir bitki olma ihtimaline karşı koordinatları girdiğiniz zaman içerisine ilave edebileceğimiz GPS modülüyle, diğer yazılımsal dokümanlarla sıra aralarında gezerek hastalıklı bitkiye geldiğinde tespit edebilecek" diye konuştu. -HABERLER.COM

Sayfa Başı