DİYETİSYEN GAMZE APAÇIK | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
Adaylar

DİYETİSYEN GAMZE APAÇIK

Sürekli diyet yapıyor ancak kilo veremiyor musunuz? İşte Cevabı...

2017-08-23
DİYETİSYEN GAMZE APAÇIK

METABOLİZMA HIZLANDIRICI BESİNLER
Sürekli diyet yapıyor ancak kilo veremiyor musunuz? Vücudunuzun değişikliğe mi ihtiyacı var? Belki de metabolizma hızınız yavaştır.

Gelin ilk önce Metabolizma hızı nedir?' buna bakalım.
Metabolizma hızı vücudun istirahat halindeyken yaktığı enerji miktarıdır. Herkesin bazal metabolizma hızı yaş, cinsiyet, egzersiz durumu, genetik alt yapı, hormonlar, uzun süreli diyet uygulama gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Metabolizmanız hızlı çalışıyorsa tükettiğiniz besinler kısa süre içinde enerji için harcanır ve yakılır. Fakat metabolizmanız yavaş çalışıyorsa tükettiğiniz besinler enerjiye dönüşmekte zorlanır, yakılamaz ve kiloya dönüşür.

Peki metabolizma hızı nelerle yavaşlar?

1. Yaşın artması ile metabolizma hızı yavaşlar. İnsanlar yaşlandıkça vücut daha fazla yağ kazanır, kas kaybeder. Bu nedenle yaş ile metabolizma hızı arasında ters bir orantı vardır.
2. Yanlış ve bilinçsizce yapılan diyetler de metabolizma hızını azaltıcı etkiye sahiptir. Uzun süre boyunca aynı diyeti uygulamak, hızlı kilo vermekte metabolizma hızınızı düşürür.
3. Erkeklerin vücutlarındaki kas miktarı kadınlara göre daha fazla olduğu için erkeklerin metabolizma hızı kadınlara göre daha hızlıdır. Metabolizma hızınızı arttırmak için yapabileceklerinize gelirsek;
1. Bol su için. Böylece vücut sistemleriniz çalışacak ve metabolizmanız hızlanacak.
2. Hareketli bir hayata sahip olun. Hareketsiz olmak metabolizma hızınızı düşürür. Gün içerisinde mutlaka yürüyüş yapın.
3. Bilinçli bir şekilde bir uzman eşliğinde diyet yapın. Kısa sürede hızlı kilo vermekten ve size uygun olmayan diyetleri uygulamaktan kaçının.

Metabolizma hızınızı arttıran besinler neler dediğinizi duyar gibiyim. İşte sorunuzun cevabı:
1. Yumurta: Yüksek miktarda protein içerir. Protein içerikleri yüksek olan besinlerin metabolizma hızlandırıcı özelliği vardır. Uzun süre de sindirildikleri için tok tutucu özelliği de yüksektir.
2. Yeşil çay: Vücut ısısını arttırdığı için metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliğe sahiptir.
3. Acı biber: İçeriğinde capsaicin adı verilen bir madde bulunmaktadır. Capsaicin yağ yakıcı özelliğe sahip besinler arasında yer almaktadır.
4. Keten tohumu: Keten tohumu midede su alarak şişmekte, bu sayede daha çok yer kaplamakta ve tokluk hissi yaratmaktadır. Sindirimi kolaylaştırıcı özelliğe de sahiptir.

Dyt. Gamze APAÇIK
E-mail: dyt.gamzeapacik@gmail.com
Facebook: Diyetisyen Gamze Apaçık
İnstagram:dyt.gamzeapacik

Sayfa Başı