ZİLE KÖMESİ ARTIK TESCİLLİ | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

ZİLE KÖMESİ ARTIK TESCİLLİ

Zile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından “Coğrafi İşaret Tescili” için başvurusu yapılan...

2017-12-02
ZİLE KÖMESİ ARTIK TESCİLLİ

Zile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından "Coğrafi İşaret Tescili" için başvurusu yapılan Zile Kömesi ile ilgili süreç tamamlandı ve Zile Kömesi tescillendi.

Zile TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü SARGIN yaptığı açıklamada "Uzun ve zorlu bir süreç geçirdik. Birçok itirazı aşmamız gerekti. Ancak güzel işler, meşakkatli yollardan geçmeyi gerektirirdi. Başardık ve bunun gururunu yaşıyoruz. Artık Zile Kömesi, Coğrafi İşaret Tescili taşıyan ürünler listesine girdi. Belli kurallar ve standartları var. Her isteyen, istediği ürüne Zile Kömesi diyemeyecek." Dedi.
Zile Kömesi ile ilgili sadece tescil almanın yeterli olmadığını belirten Başkan SARGIN, bu konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti. Zile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve KOSGEB Başkanlığı tarafından desteklenmeye uygun bulunan "Zile Kömesi Yüzünü Yurtdışına Dönüyor…" isimli proje ile Zile Kömesi'nin kurumsal kimlik çalışmaları başlatılmıştı.
29.11.2017 tarihinde Aren Reklam Ltd. Şti. koordinatörlüğünde hazırlanan ön çalışmalar ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi. Toplantıya Zile TSO Meclis Üyeleri, Zile TSO Proje Ekibi, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Zile Belediyesi Kültür Müdürü Necmettin Eryılmaz, Zile Belediyesi Proje Ekibi ve Zile Kömesi ile iştigal eden üyelerimiz katıldı. Ön çalışmaları hazırlanan kurumsal kimlikte, bundan sonra hangi marka ve yüz ile devam edileceği karara bağlandı.
Başkan SARGIN; Zile Kömesi ile ilgili çalışmaların devam edeceğini belirterek; Zile'ye ait bir ürünü konuştuğumuz bu günde; Belediye Başkanımız başta olmak üzere, bize değerli fikirleri ile destek veren tüm katılımcılara ve bu iş için ciddi emekler harcayarak bu sunumları gerçekleştiren Aren Reklam Ltd. Şti. yetkililerine teşekkür etti.

ZİLE KÖMESİ NEDİR?

Zile Kömesi; Meşhur Zile bağlarının cevizlerinin üzüm şırası ile karıştırılıp kurutulması ve daha sonrada nişasta dökülmesi ile hazırlanan eşsiz doğal bir üründür. Enerji deposudur. Cevizli sucuk olarakda bilinir.


Ceviz ve üzümden elde edilen şırayla yapılan kömenin Zile'de gelenekselleşmesi üzümlerinin güzelliğindendir. Bu yörede üzümlerin ince damarlı yapısı köme yapmaya elverişlidir. Şekil itibariyle kome adını alan bu tatlı yiyecek sonbahar aylarında yapılmaktadır. İpe dizilmiş cevizler nişastalı üzüm şırasına batırılır. Şeker ve su katılmadan yapıldığından doğal bir enerji vericidir.

Ülkemiz, dünya üzerinde coğrafi konumu itibariyle bağcılık yönünden uygun iklim ve toprak şartlarına sahiptir. Zile'nin coğrafi bölge taksimatında Orta Karadeniz Bölgesi'nin güneyinde bulunması ve İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeyine komşu olması nedeniyle her iki bölgenin de iklim özelliklerini taşır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar özellikle kar yağışlı ve soğuk geçer. Yağmurlar ise daha ziyade ilkbahar sonlarına kaymış olmakla birlikte sonbaharın ilk aylarında da görülür. Bu nedenle Zile bağcılık için oldukça elverişli şartlara sahiptir. Bağcılıkta 4000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Üzümün işlenerek çeşitli ürünlerin elde edilmesi çok eski yıllardan beri uğraşı alanı olmuştur. Kömecilikte Zile'ye özgün bir lezzettir. Ürünü benzerlerinden ayırt ederek Zile'ye özgün kılan en önemli husus saf üzüm şırasından şeker ve benzeri katkı maddeleri olmaksızın son derece sağlıklı olarak imal edilmesidir. M.Ö ki yıllardan beri bağ bozum zamanları genelsel olarak mahalle aralarında yapılan kömecilik son yılarda özel imalathanelerde üretilerek ticareti yapılmaya başlanmıştır.
KÖMENİN İÇERİĞİ
Ekim ve Kasım aylarında olgunlaşan, Zile'ye özgün etsiz şire üzümleri; bağ bozumu sırasında, çatlamamış olmasına özen gösterilerek ve kurumuş taneler ayrılarak elle toplanır. 24 saat içinde sadece Zile'de bulunan ve kömeye özgü tadı veren pekmez toprağı ile işlemden geçirilerek köme hasudası elde edilir. • Yerli yaprak cevizi dörde bölünerek ipe dizilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, taze ceviz kullanılması ve cevizin ipe dizildikten sonra tamamen kurumuş olmasıdır. Zile kömesinde ithal ceviz kullanılmamaktadır. • Daha sonra dizili cevizler, köme hasudasına batırılarak kurutulur. Farklı işlemlerden geçirilerek nişastalanır ve kullanıma hazır hale getirilir.

Sayfa Başı