Erbaa Ovasında Hasat Zamanı | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

Erbaa Ovasında Hasat Zamanı

Erbaa ovası mikro klima iklimi özelliği ile tadına doyum olmayan sebze ve meyve yetiştiriciliğinin merkezi oldu.

2020-07-06
Erbaa Ovasında Hasat Zamanı

Tokat'ın en zengin ilçelerinden olan Erbaa'da geniş ölçüde tarım arazileri ve sanayisi her geçen gelişerek büyüyor. Mikro Klima özelliğine sahip Erbaa'da Türk Patent ve Marka Kurumundan 2017 yılında "Erbaa narince bağ yaprağı" adıyla coğrafi işaret belgesi alınan, yurt dışında başta Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa olmak üzere 15'ten fazla ülkeye gönderilen Erbaa Narince Bağı Yaprağı başta olmak üzere, Hububat, Endüstri bitkileri, yem bitkileri, meyve ve sebze ürünleri yetişmektedir.

Soğanın Merkezi Erbaa Çalkara Köyü

Tadıyla adından söz ettiren Çalkara soğanında hasat başladı.Erbaa'da en fazla soğan üretiminin gerçekleştiği Çalkara köyünde soğan ile birlikte patates, patlıcan, domates, karpuz ve kavun gibi diğer meyve ve sebzede yetiştirilmektedir.

Son yıllarda bağcılık, fındık ve kivi yetiştiriciliğinde gelişmeler olmaktadır.
Örtü altı sebze yetiştiriciliği ve kesme çiçek yetiştiriciliği ile beraber, sırık domates yetiştiriciliği önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır.
Yüksek yerleşime sahip köylerimizde ise; besi hayvancılığı, süt inekçiliği ve arıcılık önemli yer tutmaktadır. Gökal Beldesi ve civar köylerde de fındık ve çilek üretimi her geçen gün artmaktadır.
Erbaa'da bulunan mevcut sanayi sektörüne dikkat edildiğinde ise ilçemizde yetiştirilen Erbaa Bağ Yaprağının ticareti için yaprak paketleme tesisi, tekstil, toprak ve orman sanayinin ağırlığı açıkça görülmekte, yeni fabrikalar için ise görüşmeler sağlanmaktadır. Önceleri istihdamda lokomotif görevini üstlenen toprak sanayi son yıllarda yerini tekstil sanayisine bırakmıştır. Erbaa 1950'den başlamak suretiyle ve bilhassa 1990'lardan itibaren sanayi alanında yaşadığı hızlı gelişim Erbaa'nın ekonomik değerleri bakımından tarımsal ekonomi ile denge sağlamış ve bu gelişim tarımsal ekonomiyi geride bırakacağı öngörülmektedir.

Sayfa Başı