Salih Temiz'in Kaleminden | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

Salih Temiz'in Kaleminden

Her eve herkese gerekli akıllı cihazların bilinmeyen yönleri..

2016-08-17
Salih Temiz'in Kaleminden

Akıllı Teknoloji'den Muhteşem icatlar...

Her eve herkese gerekli akıllı cihazların bilinmeyen yönleri.. Bu yazıyı mutlaka okuyun

Dijital iletişim araçları topluma çok büyük faydalar sağladı.80'li yıllarda Zeki Müren de bizi görecek mi diye tüm toplumu heyecanlandıran, ekran karşısına taşıyan televizyon sayesinde akraba, eş dost, konu komşu diye özetleyebileceğimiz sosyal çevremize ihtiyacımız kalmadı.

Telefon sayesinde ziyaret yüküne katlanmadan kilometreler gitmeden uzaklardaki sevdiklerimizle konuşabiliyoruz.

Whatsapp, facebook, messenger tüm iletişim ihtiyacımızı karşılıyor. Şehrin getirdiği yalnızlığa çare oluyor televizyon. Yaşasın dijital teknoloji... Şehir hayatında milyonların içindeki yalnızlığımıza çare oluyor. Çocuklarımızın cansıkıntısına tabletler çare oluyor...Dijital iletişim araçlarımızı giderek bizi çok daha hayatın içine alıyor, sevdiklerimize ulaştırıyor, muhabbeti artırıyor, çocukları eğlendiriyor.

Durum bu kadar güzel..Bu kadar vahim, bu kadar ürkütücü ve maalesef bu kadar kötü.

İletişim araçları bizi iletişimSİZLEŞTİRİYOR.

Televizyon hayattan uzaklaştırıyor.Evde en çok konuşan kişi. Hatta hiç susmayan kişi. En çok çalışan, ışık saçan,gözünüze kulağınıza,beyninize, kalbinize hükmeden. Tabii ki televizyondan bahsediyoruz. 2 gözümüz, 2 kulağımız ona kilitlenmişken etrafımızdaki görmüş gibi, duymuş gibi yapıyoruz.. Haaaa.. Evet.. Hı hı.... Bu heceleri ne çok kullanmaya başladık tv hayatımıza girdikten sonra. 10 Makine gücünde tek makine.. Yakında yemek de pişirse şaşırmayın. Fotoğraf çeker, internete girer, video izletir, mesajlaştırır.. Hem de mesaj yazarak 10 saniyede söyleyeceğiniz şeyi 10 dakikada yazmaya ve doğru anlatmaya çalışırsınız. Akıllı telefonla aklımızı başımızdan aldı maalesef.

Sorun doz aşımı...

Bu makinalar (tv,tel, tablet vs) modern hayatın vazgeçilmez parçaları. Dozaşımı yaptığınızda her ilaç nasıl bedeninize zarar veriyorsa bu aletler de aynı şekilde zamanınızı çalıyor. Zaman dediğimiz asla artıramadığız hep azalan şeyi bol keseden harcıyoruz.

Çözüm sınırlar getirmek.

Tv için zaman sınırları belirmemiz şart.. Sabahtan akşama çalışan bir tv her açıdan aileye zararveriyor. Yayınlanan programları içeriğinden bahsetmeye bile gerek yok. Çoğu psikolojimizi bozan programdan bahsetmek bile istemiyorum. Günde 2 saatten fazla tv izlemek herkes için sakıncalı ve zararlı. Akşama kadar ayrı ortamlarda bulunan aile fertlerinin akşam evde geçirecekleri değerli zamanlarını tv karşısında harcayamaz. Yemekte tv olmaz. Yemek kültürü ailenin biraraya geldiği bir meclis toplantısı aslında. Bu toplantının gündemini haberler, spor, diizi vs oluşturamaz. Akşam yemeğinde tv kesinlikle kapalı olmalı.

Misafirliklerde tvyi kapatmalı. Sizi ziyarete gelen bir sevdiğinize kumandayı vermek bence "benimle konuşma buyur bununla sohbet et" demek. Sınırlı zamana sahip ev ziyaretlerinde televizyon gündemi sohbeti hep etkiler.. Bir kere tv kapatın.. Göreceksiniz ki ne tatlı muhabbetler, sohbetler ortaya çıkacak İnsanın 2 gözü vardır, tek bir resim görebilir. 2 kulağı vardır, tek bir ses duyabilir. Hem tv izlemek hem başlasını dinlemek imkansız bir durum. Misafirliklerde tv izlemek bence çok ayıp ötesi bir durum. Hem gelen kişilerle ilgilenilmiyor, hem de aile sohbeti yerine bambaşka konular gündeme geliyor.....

Devam edecek...........................

Sayfa Başı