DİYETİSYEN GAMZE APAÇIK | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

DİYETİSYEN GAMZE APAÇIK

Nasıl zayıflayacaksınız sırrı burada...

2017-05-03
DİYETİSYEN GAMZE APAÇIK

Kendinize İnanın ve Zayıflamaya Başlayın

Bu ilk yazım... Sizlerle burada buluşacağımız için çok mutluyum. Kendimi sizinle sohbet ediyormuş gibi hissediyorum ve bizim bu sohbete çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Hepimizin bildiği gibi çağımızın hastalığı: Obezite, obezite Tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, kanser gibi birçok hastalıklara da sebep olmakta. Bunu çevremizdeki kişileri gözlemlediğimiz de görebiliyoruz.

Televizyondan, internetten sık sık duyuyoruz, okuyoruz. Kimileri et ürünlerini sağlıklı bulurken kimileri de sebzeleri sağlıklı buluyor.

Peki hangisi doğru? Kimi dinleyeceğiz?

Biz Tokatlılar olarak Tokat Kebabı'ndan, zeytinyağlı yaprak sarmadan kolay kolay vazgeçemeyiz değil mi? Bunları yediğimiz halde zayıflayamaz mıyız? Tabi ki zayıflarız. Ama nasıl?

Evet, zayıflamak istiyorsunuz. İlk önce zayıflayacağınıza inanın, hayal edin ve gerçekleştirdiğinizdeki mutluluğu düşünün. İşte bütün mesele bu. İnanmak.. Tüm bunları yaparken takıldığınız yerler oldu? ‘Nasıl yapacağım?' dediniz. Sakın vazgeçmeyin! Nasıl yapacağınızın sırrı burada: Porsiyon kontrolü.

1. Tabaklarınızın boyutunu küçültün. Yemekler için küçük tabak, salata için büyük tabak ilkesine uyun. Bu durum sizi ilk başta mutlu etmese de kilo verdiğinizi gördüğünüzde çok mutlu olacaksınız.

2. Dışarıda bir restoran/lokantada sipariş verdiğiniz yemeklerin yanında çoğunlukla kızarmış patates, pilav, makarna geliyor. Vücudunuza fazladan yağ almamak için kızartma gibi ürünlerden, aşırı yağlı pilavlardan uzak durun.

3. Mutlaka ara öğün yapın. Ara öğünler, iştahınızı kontrol altında tutarak istediğiniz kiloya daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Dyt. Gamze APAÇIK

Facebook: Diyetisyen Gamze Apaçık

İnstagram: dyt.gamzeapacik

Diyetisyen Gamze Apaçık KİMDİR?

1995 yılında İstanbul'da doğdum. Köken olarak Tokat-Erbaa'lıyım. Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu (2009), Mehmet Rıfat Evyap Anadolu Teknik Lisesi Kimya Teknolojisi Bölümü (2013), Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü (2017) yüksek bir ortalama ile bitirdim.

Ögrenim hayatım boyunca İngilizce, Almanca, diksiyon, hitabet sanatı, beden dili, profesyonel iletişim ve Türk işaret dili eğitimi kurslarına gidip sertifika almaya hak kazandım.

Dört yıllık üniversite hayatım boyunca da mesleğim ile ilgili birçok sempozyum, bienal ve kongrelere katıldım. Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği, Karbonhidrat Sayımı Diyetisyenliği ve Renal Diyetisyenliği sertifikalarına sahibim.

Koç Üniversitesi Hastanesi, İstanbul Cerrahi Hastanesi, İ.Ü. Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi ve İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi gibi büyük ve köklü hastanelerde stajyer diyetisyen olarak görev aldım. İsteyerek kazandığım mesleğimi severek yerine getiriyorum.

Sayfa Başı