DİYETİSYEN GAMZE APAÇIK | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
Adaylar

DİYETİSYEN GAMZE APAÇIK

Herkesin Diyeti Herkese Olmaz!

2017-05-12
DİYETİSYEN GAMZE APAÇIK

Artık diyet kelimesi gün içinde sürekli kullandığımız bir terim haline geldi. ‘Diyet yapıyorum!' diyen birçok kişi aslında zayıflamaya çalışıyor. Peki diyet deyince sizin aklınıza ne geliyor aç kalmak mı, sadece sebze-salata yemek mi, tatlıyı hayatınızdan çıkarmak mı yoksa her türlü besini tüketmek mi?

Diyet nedir? Gelelim sorumuzun cevabına. Diyet yasaklar bütünü değildir. Aç kalmak, sevdiğimiz besinlerden uzak durmak değildir. İstediğimiz her besini ölçülü ve farkında olarak tüketmektir. Yani diyet eşittir sağlıklı beslenmedir.

Günümüzde diyetlere moda gözüyle bakılıyor. "Bu diyet başka diyet 10 günde 5 kilo verdiriyor." denileninden "Bu haplar ile yağlarınızdan hemen kurtulacaksınız!"a kadar pek çok şey var. Bunların hiçbirisi gerçekçi ve kalıcı değil, ama siz ve sizin sağlığınız kalıcı!

Gündüz kuşağı programlarında "Şu diyeti uyguladı, 1 ayda 10 kilo verdi." şeklinde anlatılan pek çok şey var. Bunlar herkese uygun gibi anlatılsa da gerçekte öyle bir şey yok. Çünkü bahsedilen şeyler sizin sağlığınızı göz önüne alarak oluşturulmamış, sizin beslenme şeklinize, yaşam tarzınıza göre hazırlanmamıştır. Şimdi size soruyorum: Bu durumda herkes birbirinin diyetini uygulayabilir mi? Tabi ki hayır! Diyet programı kişiye özeldir. Program hazırlanırken birçok etmenin yanında bireyin beslenme alışkanlıkları da oldukça önemlidir çünkü amacımız kişinin diyete değil, diyetin kişiye uymasını sağlamaktır. Bizim oraların Zile pekmezi çok meşhurdur, bilen bilir ve kahvaltı sofralarından eksik olmaz. Ben size pekmezi tamamen hayatınızdan çıkarın diyemem, çünkü bu hem sizin motivasyonunuzu düşürür hem de diyete uyumunuzu zorlaştırır. Diyetisyen tarafından hazırlanan beslenme programında birey sevdiği yiyecekleri yiyerek kilo vermekte veya kilo almakta ve aynı zamanda daha mutlu olmaktadır. Unutulmamalıdır ki amacımız diyeti belli bir süre yaşamımızın bir parçası yapmak değil hayatımız boyunca uygulamak!

Diyetisyen Gamze APAÇIK

E-mail: dyt.gamzeapacik@gmail.com

Facebook: Diyetisyen Gamze Apaçık

İnstagram: dyt.gamzeapacik

Sayfa Başı