DİYETİSYEN GAMZE APAÇIK | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı

DİYETİSYEN GAMZE APAÇIK

Anoreksiya hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

2017-09-25
DİYETİSYEN GAMZE APAÇIK

‘Anoreksiya hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?' sorusu günümüzde en çok merak edilen sorulardan.
Anoreksiya Nervoza ergenlik ya da genç erişkin döneminde başlayan, genellikle kızlarda görülen, bireyin yaşı ve boyu için ideal sayılan en az kiloda ya da bunun üzerinde bir vücut ağırlığına sahip olmayı kabul etmeme, kilo almaktan aşırı korkma ve bireyin vücut ağırlığını ya da biçimini algılamasında bozukluk olması ile karakterize bir
yeme bozukluğudur.
Anoreksiya Nervoza'da kişi kilo almamak adına aşırı çaba sarf eder. Kilo vermek için aşırı diyet ve egzersiz yapmaya başlarlar. Kilo verdikçe tekrar kilo alma korkusu başlar böylece diyetini daha da azaltır ve egzersizlerini daha da arttırır. Dışkı atılımını kolaylaştıran (müshil) ilaçlar kullanır. Bu kişiler kendilerini aynada uzun süre izler ve ne kadar zayıf olursa olsunlar hep kilolu hissederler. Sürekli kilo vermek onları mutlu eder. Bu hastalıklarda kişi aşırı derecede zayıflar. Anorektik bireyler aşırı su ve kas kaybeder. Bu da ani kalp krizleri ile hayati tehlike veya ölümle sonuçlanan bir sürece girebilir. Anoreksiyalı bireylerin vücutlarında görülen değişikliklere göz atacak olursak ciltte koyu renk, el ve ayaklarda ödem; kalp hızında yavaşlama, tansiyonun düşmesi, kabızlık gelişmesi, kan şekerinin düşmesi, kansızlık oluşması, tiroid hormonlarının salınımında azalma, böbrek yetmezliği, kemik erimesidir.
Bu hastalık yeme bozuklukları olarak bilinir. Belirtiler görüldüğü zaman acilen hastaneye başvurulmalıdır. Yoğun bir tedavi dönemine başlanır. Birey kimi durumlarda hastaneye yatırılarak tedavi edilir. İlk başta amaç bedenin fizyolojik dengesinin kurulması, beslenmesinin düzenlenmesidir.

Diyetisyen Gamze APAÇIK
E-mail: dyt.gamzeapacik@gmail.com

Sayfa Başı