TOKAT'LI ANNE KIZI İÇİN ÖYLE BİR PROGRAM YAPTIKİ | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
ERBAA BP - ALPARSLAN PETROL

TOKAT'LI ANNE KIZI İÇİN ÖYLE BİR PROGRAM YAPTIKİ

Bir annenin kızı için mücadelesi ve o gurur veren tablo...

2017-12-06
TOKAT'LI ANNE KIZI İÇİN ÖYLE BİR PROGRAM YAPTIKİ

Tokat Reşadiyeli hemşehrimiz Ecrin Safiye AYDIN İstanbul'da yaşayan ve dört kızı olan bir ev hanımı.Elif, Kübranur,Ecrin ve Cansu.

Safiye hanım'ın hayatı 11 yıl önce ikinci kızı Kübranur'un doğmasıyla yeni bir anlam kazandı. Kübranur doğum sırasında kollarından rahatsız bir şekilde(Brakial pleksus) dünyaya geldi.Bu süreç hem aile için hemde Kübranur için oldukça zor ve çetin geçecekti. Kübranur'un doğumundan sonra iki kız kardeşi daha oldu.Safiye hanım kızları için özelliklede Kübranur için herkesin gösterdiği gayret ve çabadan daha fazlasını göstermeye başladı. Kübranur fizik tedaviden ameliyata kadar bir çok operasyondan geçti. Okula başladı zaman zaman arkadaşlarının Kübranur'un koluyla ilgili yaklaşımları onu yaşı ilerledikçe rahatsız etmeye başladı. Kübranur şimdi 11 yaşında ve Esenlerde bulunan Tacirler Eğitim Vakfı İmam Hatip Ortaokuluna gidiyor. Okulda arkadaşlarının yaklaşımlarıyla bazen Kübranur'un üzüldüğüne gören annesi Safiye hanım Okul müdürü ile görüşerek bu özel çocuklarla normal çocukların birlikte çok güzel projelere ve etkinliklere imza atabileceğini bunun içinde Dünya Engelliler gününde özel bir gösteri hazırlamak istediğini dile getirdi.Okul Müdürü ve yönetimi bu projeye destek verdiler ve 4 Aralık 2017 Pazartesi günü Esenler Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezinde oldukça yoğun bir katılımla mükemmel bir program düzenlediler.
İstiklal Marşı ve saygı duruşundan sonra Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa İstanbul Ak Parti Milletvekili Tokat'lı hemşehrimiz Harun KARACA, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik GÖKSU, öğretmenler, veliler ve davetiler katıldı.

Çocukların gösterilerinden etkilenen davetliler bu programın düzenlenmesi için aylardır çaba sarfeden Safiye AYDIN'ın konuşmasıyla oldukça duygulandılar.

Safiye yaptığı konuşmada: Öncelikle emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.Katılımlarından dolayı değerli vekilimiz Harun Karaca ve Belediye Başkanımız Mehmet Tevfik Göksu ve davetlilere şükranlarımı arz ederim.Ben hem sağlıklı hemde engelli bir çocuğu olan anneyim.Kızımı kucağıma aldığım günden beri onun için koşturuyorum.Beni bu süreçte zorlayan çocuğumun sadece sağlık durumu değil diğer insanların bakış açısı oldu.Kızım büyüdükçe çevresinin bakış açıları kızımın psikolojisinide etkilemeye başladı.Birde bunla mücadelemiz başladı.Eşim ve diğer kızlarımda bu durumdan etkilenmeye başladı.Boşuna uğraşmayın düzelmez kolu, niye böyle gibi onun faklı olduğu düşündüren bakışlar rahatsızlık derecesine geldi.Bizler engelli aileleri olarak sizlerden sadece çocularımıza karşı sevgi göstermenizi onları farklı olduklarını hissettirmemenizi bekliyoruz.Kendinizi fazla değil 5 dakika onların yerine koyun empati yapın.Yeterki kalbinizde engel olmasın.Ben sevgimle 4 çocuğumuda eşit şartlarda büyüttüm ve bunlada gurur duyuyorum. Engellilik hayatımızın her safhasında olmaya devam edecektir.Onları bu halleriyle kabul edip sahip çıkmalıyız.Aynı zamanda bugün kızımın doğum günü. Seni çok seviyorum kızım diyerek sözlerini tamamladı.

Programa katılan İstanbul Milletvekili Harun Karaca "Her sağlıklı birey, bir engelli adayıdır..."
Engelli kardeşlerimiz için yapılabilecek en güzel iyilik, zihinlerde ki engelleri kaldırmaktır diyerek programı düzenleyen ve emeği geçenlere teşekkür etti.
Programın düzenlemesinde oncülük eden Safiye hanım ve kızı Kübranur İstanbul Milletvekili Harun Karaca'ya Türk Bayrağı hediye ettiler.


Program çocukların gösterilerinin ardından sona erdi.

Sayfa Başı