ERBAA MÜFTÜSÜNDEN ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MESAJI | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

ERBAA MÜFTÜSÜNDEN ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MESAJI

7 Mart Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece mübarek Regaib Kandilini dualarla idrak edeceğiz ve 8 Mart Cuma günü itibariyle de mübarek üç aylara kavuşacağız.

2019-03-06
ERBAA MÜFTÜSÜNDEN ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MESAJI

Hicri takvim itibariyle Recep, Şaban ve Ramazan ayları ‘‘Üç Aylar'' diye adlandırılmaktadır.7 Mart Perşembe gününü Cuma'ya bağlayan gece mübarek Regaib Kandilini dualarla idrak edeceğiz ve 8 Mart Cuma günü itibariyle de mübarek üç aylara kavuşacağız. Bu aylar Allah'ın rahmet ve bereketinin sağanak yağmurlar gibi yağdığı, kalplerin inşirah, gönüllerin huzurla dolduğu önemli zaman dilimleridir.

Üç aylar, ilahi rahmetin oluk oluk aktığı, manevi huzur ve sükûnun gönüllere indiği kıymetli bir zaman dilimidir. Bizler bu mübarek vakitlerde ömrümüzün muhasebesini yapar, yaratılış gayemizi yeniden idrak ederiz. Kulluk ve ibadete, hayır ve hasenata, iyilik ve güzelliklere her zamankinden daha fazla yönelir, gönül dünyamızı imar ederiz. Hayatın karmaşası içinde ihmal ettiğimiz görev ve sorumluluklarımızı hatırlarız."

Kıymetli Erbaa'lılar, Regaib, bağışlanmanın çok olduğu, sevap ve mükâfatın bol bol verildiği feyiz ve bereket gecesi demektir. Bu nedenle rağbete değer gece demektir. Bu gece; kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla'ya sunacağı ve O'nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Bu gece; Miraç ve Berat kandillerinin, onbir ayın sultanı mübarek Ramazan ayı'nın ve Kadir Gecesi'nin de habercisidir. Bu sebepledir ki Regaib Kandil'inde manevî gücümüz artacak, kalplerimiz huzur bulacaktır. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Regaib Gecesi'nin içinde bulunduğu Recep ayı'nda çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi. Âlemlere rahmet olarak gönderilen o yüce Peygamber (s.a.s.) ,müminleri örnek Müslüman olmaya teşvik eder, "Allah'ım Recep ve Şaban'ı bizim hakkımızda mübarek, bereketli kıl ve bizi Ramazan'a eriştir'' diye dua ederdi.

Bizler de Müslümanlar olarak; bu mübarek ayları ve içerisinde bulunan kandil gecelerini tövbe, ibadet, hayır hasenatla ihya etmenin ve en güzel şekilde değerlendirmenin gayreti içinde olmalıyız. Kendimiz için, ailemiz için, ülkemiz, milletimiz ve bütün din kardeşlerimiz için bol bol dua etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Erbaa'lılar olmak üzere milletimizin üç aylar ve Regaib Kandillerini tebrik ediyor, bu mübarek gün, gece ve aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Yüce Rabb'imden niyaz ediyorum.

Muhammet KARA Erbaa Müftüsü

Sayfa Başı