Milletvekili Bulut Erbaa'da Siyanürle Altın Aramaya Karşıyız | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

Milletvekili Bulut Erbaa'da Siyanürle Altın Aramaya Karşıyız

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut Erbaa Sakarat ve Boğalı yaylalarında siyanürle altın aranması için madencilik ruhsatı verilmesine, karşı çıkarak TBMM'de bir basın açıklaması yaptı.

2020-11-25
-- --
Milletvekili Bulut Erbaa'da Siyanürle Altın Aramaya Karşıyız

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut Erbaa Sakarat ve Boğalı yaylalarında siyanürle altın aranması için madencilik ruhsatı verilmesine, karşı çıkarak TBMM'de bir basın açıklaması yaptı.

Milletvekili Bulut yaptığı açıklamada:

Erbaa İlçemizde Sakarat ve Boğalı Yaylarında siyanürle altın ayrıştırma yöntemiyle işletileceği ifade edilen maden sahasına ilişkin BASIN TOPLANTIMIZI Mersin Milletvekilimiz Olcay Kılavuz ve Antep Milletvekilimiz Muhittin Taşdoğan'la birlikte gerçekleştirdik.
✔ Doğal yaşamı katledecek her girişimin karşısında, Erbaalı hemşerilerimizin yanındayız.
✔ Yasadışı Örgüt ve uzantılarının Erbaa'nın sorunlarını kendi amaçlarına uygun bir şekilde istismar etmesine Erbaa'lılar ve bizler geçit vermeyeceğiz.
✔ Sorunlarımızı hukuk ve yasalar çerçevesinde, meşru yollarda savunacak irademiz vardır.
Erbaalı devletinin ve milletinin yanındadır. Erbaa devlete meydan okunacak en son coğrafyadır. Yabancı unsurların sinsi emellerine itibar etmeyecek, kendi mücadelesini kendisi yürütecektir.

Bulut, partisinin Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Tokat'ın Erbaa ilçesinde siyanürle altın ayrıştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilecek madencilik faaliyetinin bölge halkını fazlasıyla tedirgin ettiğini söyledi.

Sakarat ve Boğalı yaylalarının resmini basın mensuplarına gösteren Bulut, "Burası Türkiye'nin doğa harikası koruma altındaki yaylalarından bir tanesi ve bağlandığı Erbaa Ovası'yla birlikte Türkiye'nin koruma altındaki en önemli tarımsal havzalarından birisi" dedi.

'KESİNLİKLE YANLIŞ YER, YANLIŞ KOŞULLAR'
Kendilerinin madenciliğe ve altın madenciliğine her koşulda ve her zaman karşı çıkanlardan olmadıklarını vurgulayan Bulut, "Karşı çıktığımız husus; yanlış zamanda, yanlış yerde, yanlış koşullarda altın çıkarma faaliyetidir. Erbaa coğrafyası ve özellikle de Sakarat ve Boğalı yaylaları altın madenciliği için kesinlikle ama kesinlikle yanlış yer, yanlış coğrafya ve yanlış koşullardır" diye konuştu.

Erbaa'nın bir başka yönüyle de bu çalışma için asla doğru yer olmadığını dile getiren Bulut, Erbaa'nın birinci derece deprem kuşağında olduğunu, 1939 depreminin Erzincan ve Erbaa hattında gerçekleştiğini, Erbaa'nın bu depremde tamamen haritadan silindiğini ve bugün Erbaa olarak bilinen ilçenin deprem sonrasında farklı bir konumda yeniden inşa edilen ilçe olduğunu söyledi.

Bu konunun istismara kapalı bir mesele olduğunu dile getiren Bulut, "Bu mesele, demokratik yollarla hukuk düzeninin imkan verdiği ölçüde Erbaa'lı hemşerilerimizin halisane niyet, gayret ve kaygılarını devlete aktarma meselesidir. Dolayısıyla, Erbaalının mayasını, karakterini, vatanseverliğini bilmeyen insanların kendi ideolojik sapkınlıkları için Erbaa'nın bu hassasiyetini ve meselesini istismar etmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Sayfa Başı