Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödüllerinde Erbaa'lı Profesöre Ödül | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödüllerinde Erbaa'lı Profesöre Ödül

Tokat Erbaa'lı hemşehrimiz Ankara Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi ve Genel Cerrahi Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı ödüle layık görüldü

2021-03-20
Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödüllerinde Erbaa'lı Profesöre Ödül

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve MAKÜ akademisyenlerinin de bulunduğu törende MAKÜ tarafından verilen Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödüllerinin üçüncüsü de düzenlenerek ödüller sahiplerine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen İstiklal Marşı'nın Kabulünün 100. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından MAKÜ tarafından verilen Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri törenine geçildi. Ödüller sahiplerine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takdim edildi. Bu doğrultuda, Sanatta Başarı ödülü İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı adına Konservatuar Müdürü Prof. Dr. Ali Tüfekçi'ye, Bilim Başarı Ödülü Sosyal Bilimler alanında Prof. Dr.Ahmet Haluk Dursun adına kızı Nilay Dursun Tokgöz'e, Fen Bilimleri alanında ise Prof. Dr. Musa Akoğlu ve Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı'ya verildi.

Tokat Erbaa'lı hemşehrimiz Ankara Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi ve Genel Cerrahi Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı da ödüle layık görülmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanımızın elinden bu ödülü alırken çok duygulandım. O gün İstiklal Marşımızın kabulünün 100'üncü yılıydı. Mehmet Akif Ersoy'un anısına düzenlenen törende bu ödülü almak beni çok duygulandırdı. Çünkü Mehmet Akif Ersoy sıradan bir kişi değil. İstiklal Marşı'nı yazmış, karşılığında ödül kabul etmemiş ve kendisine verilen parayı paltosu olmamasına rağmen bağışlamış bir kişidir. Keşke hepimiz Mehmet Akif Ersoy'un gösterdiği davranışı ülkemiz için karşılıksız olarak gösterebilsek ve böyle çalışabilsek. Bunu asistanlarıma, arkadaşlarıma da söylüyorum. Bu düşünceyle çalışmalarımı sürdürüyorum."

Şu ana kadar çeşitli şehirlerde gastroenteroloji cerrahisi kliniklerinin kuruluş çalışmalarında yer aldığını söyleyen Bostancı, İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gastroenteroloji cerrahisi kliniğinin kuruluş çalışmalarında bulunduğunu anlattı.

Bostancı, bu hastanede karaciğer nakli ameliyatları da yaptıklarını belirterek, 2010'da çalışmaya başladığı Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesinde cerrahi onkoloji ve gastroenteroloji cerrahisi klinikleri ile bazı bilim dallarının kuruluş aşamalarında yer aldığını kaydetti.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde de karaciğer nakilleri yaptıklarını anlatan Bostancı, "Daha sonra Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, karaciğer nakli ve özellikle sindirim sistemi kanser cerrahisi alanında çalışmalar yaptık." dedi.

- "Ameliyatları robotik cerrahiyle de gerçekleştiriyoruz"

Bostancı, Ankara Şehir Hastanesinde de yemek borusu ve pankreas gibi sindirim sistemi kanserlerinin ameliyatlarını hem açık hem de kapalı yöntemle yaptıklarını dile getirerek şöyle devam etti:

"Ankara Şehir Hastanesindeki imkanlarla bu ameliyatları robotik cerrahiyle de gerçekleştiriyoruz. Kapalı cerrahide, küçük deliklerden karın içine girerek, televizyon ekranı gibi ekranlar yardımıyla ve çeşitli aletlerle ameliyatları gerçekleştiriyoruz.

Robotik cerrahi bu ameliyatları daha yetkin cihazlarla yapmamıza imkan sağlıyor. Kullandığımız robotun kollarının manevra kabiliyeti insan kabiliyetine yakın, hatta üstün olduğu noktalar var. Mesela bilek hareketleri robotta 540 dereceye kadar dönüyor. Uygun olan hastalık grubunda robotu da kullanarak ameliyatları başarıyla gerçekleştiriyoruz. Kanser cerrahisinde hem kanserli bölgeyi çıkarmak hem de onun çevresindeki lenf bezlerini çıkarmak çok önem taşıyor. Kliniğimizde bütün bu ameliyatlar üst düzeyde uygulanıyor."

- "Yaptığımız işler yurt dışında yapılan işlerden daha aşağı değil"

Türk hekimlerinin yaptığı ameliyatları ve Türkiye'deki sağlık altyapısını değerlendiren Bostancı şunları kaydetti:

"Yaşamım boyunca yurt dışında, ABD, İngiltere, Japonya gibi ülkelerdeki farklı merkezlerde kısa süreli olarak bulundum. Türkiye'nin yabancı ülkelerdeki cerrahiden, hekimlikten hiçbir eksiği yok. Türk hekimler, cerrahlar kalite düzeyi olarak yurt dışındakilerle eş. Yaptığımız işler de yurt dışında yapılan işlerden daha aşağı değil. Yurt dışında yapılanları adım adım takip ediyoruz ve orada yapılan tüm işlemleri şu anda özellikle kanser cerrahisinde Ankara Şehir Hastanesinde gerçekleştirebiliyoruz. Hiçbir eksiğimiz yok."

Bostancı, Türkiye'nin sağlık alanında daha da ileriye gideceğine inandığını belirtti.

Sayfa Başı