Gök Gürültülü Kar Yağışı Neden Olur? | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

Gök Gürültülü Kar Yağışı Neden Olur?

İstanbul Gök Gürültülü Karlı havanın etkisine girdi.

2022-03-10
Gök Gürültülü Kar Yağışı Neden Olur?

İstanbul ve çevresini etkisi altına alan kar yağışı sebebiyle yaşanan gök gürültüsü vatandaşları şaşkına çeviriyor. Sabah saatleri itibariyle kar yağışı etkisini arttırdı ve şimşek çakması da buna eklendi. Doğa olaylarından biri olan bu olayla ilgili olarak Kar yağarken gök gürültüsü ne anlama gelir, neden olur, şimşek çakmasının sebebi nedir sorusuna yanıt aranıyor. Peki Kar yağarken gök gürültüsü ne anlama gelir, neden olur, şimşek çakmasının sebebi nedir? Gök gürültülü kar yağışı neden olur?

KAR YAĞARKEN GÖK GÜRÜLTÜSÜ NEDEN OLUR?
Kar yağarken gök gürültüsü genellikle kıyı bölgelerde yaşanmaktadır. Çünkü denizin üzerindeki hava soğuktur. Sıcak deniz üzerinden buharlaşan hava üzerindeki soğuk hava içerisinde hızla yükselmesi ile bulut içerisinde küçük dolu taneleri oluşuyor. Bu doluların bulutun içinde bulunan buz parçalarıyla elektriksel etkileşime geçmesi ile gök gürültüsü oluşuyor.

KAR YAĞARKEN ŞİMŞEK NEDEN ÇAKAR?
Her kar yağdığında gök gürültüsü ya da şimşek olayı gerçekleşmez. Kar yağarken gök gürültüsü olayı genellikle denize kıyısı olan bölgelerde yaşanır. Bu durum için deniz üzerinde aşırı soğuk havanın olması gerekir. Meteoroloji Uzmanı Melik Ahmet Taştan konuyla ilgili ''Sıcak deniz üzerinden buharlaşan hava üzerindeki soğuk hava içerisinde hızla yükseliyor. Yükselen hava bulut içerisinde küçük dolu tanelerine dönüşüyor. Bu dolular bulutun içinde bulunan buz parçalarıyla elektriksel etkileşime geçince gök gürültüsü oluşturuyor. Zaman zaman karasal bölgelerde de kar yağışı sırasında bu sesler duyulabilir." dedi.

Sayfa Başı