Erbaa'da İlk Aronya Bahçesi Koçak Köyünde Kuruldu | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

Erbaa'da İlk Aronya Bahçesi Koçak Köyünde Kuruldu

Erbaanın ilk Aronya (ARONİA) Bahçesi dikildi

2022-06-16
Erbaa'da İlk Aronya Bahçesi Koçak Köyünde Kuruldu

Tokat Erbaa Koçak Köyünde zengin içeriği ile insan sağlığına ve beslenmesine önemli katkısı olan ve ''süper meyve'' olarak adlandırılan aronya (aronia) bahçesi toprakla buluştu.

Erbaa Koçak Köyünde 4 dönüm arazi üzerine şimdilik 700 fidan dikimi yapılarak ARONYA Bahçesi Tesisinin kurulumu tamamlandı.

İstanbul'da Fotoğrafçılık yapan Sezgin Kanat'ın bir düğün çekiminde tanıştığı Yunus Emre Topal'ın yetiştiriciliğini yaptığı Aronya'yı araştırması sonucu bu ürünü Erbaa'mıza kazandırmak için bir çalışma başlattı. Yaptığı araştırmalar sonucunda hem sağlık açısından, hemde maddi getirisi açısından oldukça verimli olan bu ürünü yetiştirmeye karar verdi. Su ve iklim şartlarının uygunluğu ile birlikte ilk fidanlar 2022 Mayıs ayı sonunda Erbaa merkeze 7 km uzaklıkta Koçak köyünde dikildi.

Kısa bir zaman önce hayatımıza giren kansere deva olarak bilinen aronia meyvesinin aslında bilmediğimiz birçok faydaları da var. Yakın geçmişte aronia meyvesinin yaşlanmayı geciktirme ve kilo kontrolü sağlama gibi özellikleri saptandı.

Aronya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Aronya, bilinen diğer meyvelerden daha fazla antioksidan içermesinin yanında C vitamini, PP, B, E vitamini ve yüksek miktarda antosiyanin de içermektedir. Aynı zamanda potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez ve yüksek oranda lif içeren aronya meyvesinin belirli hastalıkların tedavisinde öne çıktığı bilinmektedir. Bağışıklık Sisteminizi Sağlama Alın Aronya, kronik hastalıklarla mücadele eder ve bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olarak vücutta adeta kalkan görevi üstlenir.

Yaşlanmayın, Hastalanmayın

Sağlıksız beslenme ve çevresel koşullar nedeniyle vücuda giren serbest radikallerin temizlenmesinde görev alarak hücrelerin zarar görmesini engelleyen aronya meyvesi, hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır. Kalbinize Aronya ile Bakın Antosiyanin oranı yüksek besinlerin, kan basıncını düşürerek damar sertliğini önlemesi ve kalp hastalıklarını azaltması bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Kandaki kolesterol seviyesini dengede tutarak damar tıkanıklığının ve pıhtı oluşumunun önüne geçer. Kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Cildinizi Yenileyin

Radyasyona maruz bırakılan deney hayvanlarına aronya meyve suyu içirildiğinde daha fazla ve yüksek sayıda yeni lenfosit hücrelerin üretildiği gözlemlenmiştir. Bu hücreler radyasyonun yıkıcı etkilerine karşı savaşan hücrelerdir.

Zihninizi Aronya ile Açın

Aronya meyvesinin içeriğindeki güçlü antioksidan olan antosiyaninler, yaş ile ilişkili beyin fonksiyonlarının ve hafızadaki bozulmanın yavaşlatılması için mükemmel birer kaynaktır. Hızlı yaşlanmanın önüne geçerek hafızanın deforme olmasını yavaşlatan aronya, yaş fark etmeksizin kişinin genel bilişsel işlevini artırmaktadır.

Karaciğerinizi Aronya ile Temizleyin

Aronya meyvesi düzenli tüketildiğinde akciğer ve karaciğer temizlenmesini sağlayarak zararlı bakterilerin idrar yoluyla vücuttan atılımını sağlar. Karaciğer hücrelerinde metabolik süreci iyileştirmede yardımcı olur.

Semptomlarınızı Hafifletin

Aronya meyvesi, saman nezlesi, sinüzit ve astım semptomlarını hafifletmektedir.

Sayfa Başı